Dzieje się! Nie przegap!

MATERIAŁY DO POBRANIA
 kliknij! 
 

421903

  


Na co dzień jesteśmy doradcami metodycznymi. Przygotowujemy różnorodne szkolenia dla nauczycieli oraz prowadzimy zajęcia w Żorskim Centrum Regionalnym. Organizujemy wiele konkursów dla dzieci przedszkolnych i szkolnych, aby zachęcić je do poznawania naszego regionu, jego tradycji, obrzędów i legend. Zorganizowałyśmy już wiele konkursów i ciągle poszerzamy zakres naszej działalności o nowe inicjatywy związane z edukacją i szeroko rozumianym regionalizmem. Widząc, że w dzisiejszym świecie, wiele ważnych rzeczy ginie na naszych oczach bezpowrotnie, postanowiłyśmy coś z tym zrobić. Ostatnim zrealizowanym przez nas pomysłem jest wydanie płyty i książki z legendami.
 

   Starając się uchronić od zapomnienia dawne dzieje, tradycje, obrzędy i legendy przekazywane ustnie przez starsze osoby postanowiłyśmy wszystko spisać, nagrać i wydać. Znalazłyśmy osoby, które znają tradycje i legendy z naszego regionu i potrafią o nich opowiadać. Są to panie: Zofia Przeliorz i Elżbieta Grymel. To właśnie One pomogły nam zrealizować nasze przedsięwzięcie. Opisały opowiadania a my przekazałyśmy je nauczycielom, którzy przeczytali je dzieciom. Kolejną sprawą były rysunki do legend. Tu wykazały się dzieci przedszkolne i szkolne, które wzięły udział w konkursie plastycznym. Wykonały piękne rysunki. I oto mamy książkę z legendami ilustrowanymi przez żorskie dzieci. Znalazłyśmy odpowiednią firmę, która zajęła się sprawami związanymi z nagrywaniem słuchowisk. Zachęciłyśmy Panią Zofię Przeliorz do czytania swoich legend. Wszystko pięknie się udało i oto mamy bezcenną płytę ze słuchowiskami zawierającymi najciekawsze legendy i opowiadania.
 

   Przed nami jeszcze wiele pomysłów do zrealizowania. Żeby nasze tradycje i zwyczaje nie poszły w zapomnienie będziemy szukały sposobów, aby ciekawie i twórczo przekazywać je kolejnym pokoleniom. Pisząc kolejne projekty zawsze mamy na celu znalezienie właściwej i interesującej formy na przekazanie młodym ludziom treści ponadczasowych i uniwersalnych wartości, o których powinni zawsze pamiętać.

Jadwiga Tabor i Urszula Niechoj